شرکت ماشین سازی مرشد گوهر

نان حجیم در ایران از اوایل دهه ۵۰ به سفره های مردم راه پیدا کرد. که در ابتدا با استقبال خوبی مواجه نگردید. نان فانتزی (حجیم) با ورود به بازار مصرف به روش نیمه صنعتی طی مدت ۱۵ سال کم کم جایی برای خود باز کرد . و نیز با شروع جنگ تحمیلی مصرف این نوع نان افزایش یافت و جایگاه خود را پیدا کرد.
بنابراین شرکت ماشین سازی مرشد گوهر با تجارب پیشین خود در صنعت ماشین سازی در صنعت غذایی نخستین دستگاه فرم دهنده خمیر نان صنعتی را در سال ۱۳۵۵ از دستگاههای آلمانی مشابه سازی و تولید کرد. این دستگاهها در واحدهای تولید نان بولکی استفاده می شد.

دستگاهی که پس از آن توسط این شرکت تولید شد، دستگاه برش نان تست و سوخاری بود. با موفقیت تولید وساخت دستگاه های پخت نان درداخل توسط شرکت مرشدگوهر به مرور ورود ماشین آلات خارجی متوقف گردید.
بعد ازتحمیل تحریم های گوناگون بر کشور (از اوایل سال ۶۰) شرکت ماشین سازی مرشد گوهر اقدام به طراحی و تولید کامل ماشین آلات واحدهای نان های حجیم و نیمه حجیم و قنادی ها نمود که این روند به طور پیوسته تا کنون نیز ادامه یافته است .

از جمله دستگاههایی که در این دوره توسط این شرکت طراحی و ساخته شد فرهای پخت در دو مدل گردان و طبقه ای و دستگاههای عمل آوری و فرم دهی خمیر بود که در این سالیان براساس نیازهای واحدهای تولید نان دستگاههایی مطابق با استانداردهای ایران وهمچنین اروپا بومی سازی شد.
شرکت ماشین سازی مرشد گوهر در دهه ۶۰ نیازهای داخلی را تامین و در اوایل دهه ۷۰ به صادرات منطقه به آسیای میانه و کشورهای همسایه را آغاز کرد. همچنین در دهه ۸۰ برحسب نیاز و اعلام دولت دستگاههای صنعتی توسط این شرکت طراحی و تولید گردید و نان حجیم کشور وارد مرحله جدیدی شد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.